Перша допомога при кровотечах

Розрізняють зовнішню та внутрішню кровотечі. Також в залежності від типу судин існують такі види кровотечі:

  • артеріальна
  • венозна
  • капілярна

Найнебезпечніша — артеріальна кровотеча. Кров б'є струменем з артерії (аорта, сонна, плечова, стегнова) та має яскраво червоне забарвлення. Протягом декількох хвилин можна втратити велику кількість крові, що може призвести до летального випадку. Перша допомога при такій кровотечі це накладання джгута (спеціальний джгут, тканину, марлю, мотузку) вище рани, стискати потрібно до того часу поки не припиниться кровотеча, але не надто сильно, щоб не викликати омертвіння кінцівок. Під джгут необхідно підкласти тканину. Джгут накладають взимку на 1 годину, а влітку 1,5/2 години, тому необхідно вказати час на папері та покласти його під джгут. Якщо є необхідність користуватись джгутом довше, то необхідно зняти джгут на 15-20 хв., наступний накладати вище чи нижче попереднього. Потрібно якомога швидше доставити потерпілого до лікарні.

При венозній кровотечі кров тече рівним струменем. При незначному пораненні кровотеча через 5-10 хвилин зупиниться, якщо ж рана глибока, то кров не встигає згортатись. Для зниження кровотечі необхідно здавити місце, котре поранили та підняти пошкоджену частину тіла. Якщо краї рани розійшлись, необхідно їх з'єднати та накласти стерильну пов'язку. Якщо в рані є скло чи інші предмети, необхідно видалити, але не ті, що знаходяться глибоко в рані, а лише зверху, котрі заважають. Якщо накладена пов'язка просочилась кров'ю не потрібно її знімати, а накласти зверху ще одну.

Капілярна кровотеча — це наслідки невеличких порізів та подряпин. Для припинення кровотечі в даному випадку необхідно прикласти чисту смужку тканини до рани. Закривати рану пов'язкою не потрібно, так вона швидше заживе. Звертатись до лікаря необхідно тільки у випадку, коли рана сильно забруднена чи при глибокому пораненні гострим предметом, типу цвяха.

Дуже небезпечна внутрішня кровотеча, так як зовнішніх ознак при такій кровотечі немає. Характерні ознаки: блідість, поверхневе дихання, холодний піт, сповільнений пульс. Ні в якому разі не прикладати грілку, найкраща допомога прикласти лід чи щось холодне до ймовірного місця кровотечі та викликати лікаря.

5

Оцінок: 2 (середня 5 з 5)